نکات مهم برای خرید کاغذ A4 که باید بدانید

نکات مهم برای خرید کاغذ A4

نکات مهم برای خرید کاغذ A4


خرید کاغذ A4 آن‌طورها که به نظر می‌رسد ساده نیست. تنوع کاغذ A4 بسیار زیاد است و ممکن است در انتخاب نوعی از آن که پاسخگوی نیازتان باشد سردرگم شوید. این مطلب به شما در خرید کاغذ A4 مناسب کمک می‌کند.

 

انواع کاغذ A4 کدامند؟

کاغذ A4، کاغذی است در ابعاد استاندارد ۲۹۷×۲۱۰ میلی‌متر یا ۲۱×۲۹٫۷ سانتی‌متر. از این سایز کاغذ معمولا برای اهداف متفاوتی استفاده می‌کنند، اما متداول‌ترین کاربرد آن در چاپگرهای اداری، خانگی و دستگاه‌های فتوکپی است.

تنوع زیاد کاغذ A4 سبب می‌شود تصمیم‌گیری درباره اینکه کدام یک از آنها را انتخاب کنید کمی دشوار باشد. در ادامه انواع کاغذ A4 را معرفی کرده‌ایم که تا حدودی در خرید نوع مناسب آن به شما کمک می‌کند:

 

کاغذ A4 مخصوص چاپگر جوهرافشان

این کاغذ محبوب‌ترین و متداول‌ترین نوع کاغذ A4 است. نوع طراحی آن به گونه‌ای است که نرم و روان از دستگاه چاپگر عبور می‌کند. همان‌طور که از نام آن پیداست بهترین انتخاب برای چاپگرهای جوهرافشان است. برای داشتن کاغذ چاپ‌شده خوانا و واضح، علاوه‌براینکه خود سند اصلی باید کیفیت خوبی داشته باشد، نوع کاغذ هم تأثیر زیادی دارد. چنانچه مشکلی در سند اصلی و دستگاه چاپ وجود نداشته باشد، این کاغذ پس از چاپ کاملا خوانا، تمیز و واضح خواهد بود.

 

کاغذ A4 بازیافتی

این کاغذ برای افرادی که دوست‌دار محیط‌زیست هستند بهترین گزینه است. در تولید کاغذ بازیافتی از درختان استفاده نمی‌کنند و به‌همین‌دلیل ممکن است به سپیدی کاغذهای مخصوص چاپگر جوهرافشان نباشد. بااین‌حال کیفیت خوبی دارد و ازآنجاکه به محیط‌زیست آسیب وارد نمی‌کند، طرفداران خاص خودش را دارد.

 

کاغذ A4 لیزری

کاغذ لیزری از سایر انواع کاغذ A4 سنگین‌تر است و تقریبا می‌توان گفت با همه آنها متفاوت است. یکی از بهترین ویژگی‌های این کاغذ این است که نسبت به کاغذهای دیگر گرمای بیشتر را تحمل می‌کند. معمولا چاپگرها و دستگاه‌های کپی در هنگام چاپ تعداد زیاد برگه، گرمای بیشتری تولید می‌کنند که سبب چروک‌شدن کاغذ می‌شود. به‌همین‌دلیل اگر تعداد زیادی برگه برای چاپ یا کپی دارید بهتر است از این کاغذ استفاده کنید. کاغذ لیزری برای چاپگرهای لیزری بهترین انتخاب است.

 

کاغذ A4 چندمنظوره

کاغذ A4 چندمنظوره ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین نوع کاغذ است. این کاغذ بسیار نازک است و برای چاپ دو رو مناسب نیست. البته برای چاپ یا کپی برگه‌هایی که اهمیت زیادی ندارند یا فقط قرار است یک روی آن چاپ شود چندان هم بد به نظر نمی‌رسد. از این کاغذها می‌توان برای نوشتن یا اهداف دیگری غیر از چاپ هم استفاده کرد، به‌همین‌دلیل به آنها چندمنظوره می‌گویند. توجه داشته باشید که کاغذهای بی‌کیفیت به دستگاه آسیب وارد می‌کنند.

 

ضخامت و وزن کاغذ A4 چقدر باشد؟

برخلاف ابعاد کاغذ A4 که استاندارد و ثابت است، ضخامت و وزن آن می‌تواند متغیر باشد. بنابراین در هنگام خرید کاغذ A4 ضخامت و وزن کاغذ موردنیازتان را در نظر بگیرید. معمولا وزن و ضخامت کاغذ A4 به سه دسته سبک، متوسط و استاندارد دسته‌بندی می‌شود. نیاز شما و کاری که می‌خواهید با آن کاغذها انجام دهید تعیین می‌کند که کدام نوع آنها را انتخاب کنید.

وزن کاغذ A4 را با واحد گرم در مترمربع (GSM) بیان می‌کنند. به‌عنوان‌مثال وقتی می‌گوییم کاغذ ۷۰ گرمی، منظور این است که وزن هر متر مربع از این کاغذ ۷۰ گرم خواهد بود. محدوده وزن کاغذ A4 معمولا از ۷۰ تا ۲۰۰ گرم در مترمربع است. هر چه وزن کاغذها بیشتر باشد، ضخامت آن هم بیشتر خواهد بود.

 

کدام وزن کاغذ برای چه کاری مناسب‌تر است؟

برای برگه‌هایی که جدی و مهم هستند، کاغذ سنگین‌تر را انتخاب کنید. کاغذهای سنگین‌تر ضخامت بیشتری دارند و به‌دلیل‌گرمای دستگاه چروک نمی‌خورند و به‌راحتی مچاله یا پاره نمی‌شوند. معمولا کاغذ A4 صد گرمی برای چاپ اسناد مهم‌تر مناسب‌تر است. بسیاری از کسب‌وکارها سِت اداری خودشان را از کاغذهای ۱۰۰ گرمی سفارش می‌دهند، زیرا ظاهر حرفه‌ای‌تر و زیباتری دارد و تأثیر زیادی در وجهه کسب‌وکار خواهد داشت.

برای برگه‌های عادی روزانه که چندان اهمیتی ندارند، معمولا وزن استاندارد یعنی ۸۰ گرمی انتخاب بهتری است.

برای چاپ بروشور و آگهی‌ها، کاغذ A4 ۱۵۰ گرمی مناسب‌تر است، زیرا استحکام خوبی دارد.

معمولا از کاغذ A4 ۱۷۰ گرمی برای پوستر یا هر چیز دیگری که به چاپ روی کاغذ ضخیم و سنگین نیاز دارد استفاده می‌کنند.

کاغذهای سبک و نازک (۷۰ گرمی و سبک‌تر) معمولا کیفیت خوبی ندارند و برای دستگاه‌های کپی یا چاپگر مناسب نیستند. این کاغذها تحمل گرمای زیاد را ندارند و چروک می‌شوند یا به هم می‌چسبند و دوتا دوتا از دستگاه عبور می‌کنند. اگر مدام از این کاغذها در دستگاه استفاده کنید، مجبورید زودبه‌زود آن را سرویس کنید. این کاغذها بیشتر برای نوشتن یا کارهای دیگر مناسب هستند.

 

کاغذ A4 در چند رنگ تولید می‌شود؟

کاغذ A4 در رنگ‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شود. معمولا برای کارهای اداری و برگه‌های رسمی از رنگ سفید ساده کاغذ استفاده می‌کنند. اما برای کارهای غیررسمی یا کارهایی که باید چشم‌نواز باشند، می‌توانید از کاغذ A4 رنگی استفاده کنید. کاغذ A4 در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها مانند سبز، آبی، زرد، نارنجی، صورتی و بنفش موجود است.

 

نوع پرداخت کاغذ چگونه باشد؟

انتخاب نوع مناسب پرداخت کاغذ هم بسیار مهم است، زیرا روی ظاهر نهایی برگه تأثیر زیادی خواهد داشت. کاغذ A4 از نظر پرداخت در سه نوع اصلی وجود دارد:

کاغذ براق (روکش‌دار)؛

کاغذ مات (روکش‌دار)؛

بدون روکش.

کاغذ A4 بدون روکش برای چاپ یا کپی برگه‌های عادی روزانه یا خانگی که نیازی نیست زیبا به نظر برسند، مناسب است. کاغذ A4 براق برای بروشورها عالی است و کاغذ A4 مات برای ست اداری با نشان تجاری مناسب خواهد بود.

 

تعداد کاغذ A4 در یک بسته چقدر است؟

متداول‌ترین بسته‌های کاغذ A4  پانصد عددی هستند. بااین‌حال بسته‌های ۵۰ و ۱۰۰ عددی هم موجود است. اگر مقدار کاغذ مصرفی‌تان زیاد است و می‌خواهید خرید مقرون‌به‌صرفه‌تری داشته باشید، در وب‌سایت‌هایی مانند فروگاه کاغذ و ملزومات چاپ می‌توانید بسته‌های ۲۵۰۰ عددی را که متشکل از ۵ بسته ۵۰۰تایی است پیدا کنید.

 

معروف‌ترین برندهای کاغذ A4 کدامند؟

از معروف‌ترین برندهای کاغذ A4 در بازار ایران می‌توان به کپی مکس، دابل آ، پرینت وان، نویگیتور، سل پرینت و نظایر آن اشاره کرد. برای افرادی که به‌دنبال تولیدات داخلی هستند برندهای میلاد و پیشگام را معرفی می‌کنیم.

 

کاغذ A4 رنگی و گلاسه

قیمت کاغذ A4 رنگی که معمولا در بسته‌های ۱۰ و ۲۰ عددی موجود است کمی بالاتر است. مثلا کاغذ A4 رنگی ۱۰ عددی حدود ۹,۳۰۰ تومان است که در مقایسه با بسته ۵۰تایی کاغذ A4 سفید ۴۷۰۰ تومانی خیلی گران‌تر است.

کاغذ A4 گلاسه پشت چسب‌دار که کاربردهای خاصی دارد در دیجی‌کالا موجود است. بسته ۱۰ عددی آن حدود ۱۴,۵۰۰ تومان است.

تمام قیمت‌ها در زمان نوشتن این مطلب درج شده‌اند و بسته به مدت‌زمانی که از آن گذشته است ممکن است تغییر کنند. برای خرید کاغذ A4 می‌توانید به‌شکل آنلاین قیمت‌ها را بررسی و مقایسه کنید.

آیا شما از کاغذ A4 استفاده می‌کنید؟ کدام برند به‌طورکامل پاسخگوی نیازهای شماست؟ لطفا درباره تجربیاتی که از مصرف کاغذ A4 دارید در دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید.

 

نویسنده: بهاره رضاجو

کاغذ قائم تبریز کفیلیمشاهده نوشته ها

خاندان کفیلی با سابقه 30 ساله در صنعت چاپ و تامین ملزومات آن در تبریز فعالیت می نمایند. فروشگاه کاغذ قائم ( کفیلی ) یکی از معتبرترین تامین کنندگان کاغذ در شمالغرب کشور است. این فروشگاه با پخش کاغذهای بسته بندی شده و کاغذهای مخصوص پرینترهای اداری و خانگی و همچنین ملزومات چاپی نیاز مشتریان خود را تامین می نماید. برای تسهیل در عرضه این محصولات “فروشگاه اینترنتی کاغذ و ملزومات چاپ” (KAGIZ.ir) بصورت آنلاین و غیرحضوری آماده عرضه محصولات خواهد بود. تبریز خیابان تربیت غربی نبش کوچه پستخانه قدیم پلاک43 تلفن 04135566217 – 04135566218 (پاسخگویی همه روزه از ساعت 8صبح الی 18عصر به جز روزهای تعطیل)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *